Tænk hvis 50.000 børn kan lære Jesus at kende, ved at få en tegneserie om ham på deres eget sprog.
Der er mange børn i Tanzania, som gerne vil lære Jesus at kende. Men der findes ikke særlig mange bøger for børn om Jesus på swahili, som er det sprog man taler i Tanzania.
Derfor vil LM Between i 2020-2021 samle penge ind til Jesus-tegneserier til børn i Tanzania.
Målet for indsamlingen
Vores mål er at samle 100.000 kr. ind på de to år. Pengene skal gå til at få delt 50.000 Jesus-tegneserier ud - måske endda flere hvis det kan lade sig gøre.
Jesus til alle børn
Selvom de fleste børn i Tanzania går i skole, er det ikke alle der er vildt gode til at læse. Bl.a. fordi der ikke er læsebøger til alle. Derfor er tegneserier en god måde at fortælle om Jesus på. De fleste børn kan nemlig forstå tegneserier, selvom de måske ikke kan læse alle ordene.
Tegneserierne er gratis for børnene, så det ikke kun er de børn der har penge, der kan læse om Jesus. Hæfterne vil blive delt ud på markeder, i skoler og i kirker. I skoler og kirker kan de bruges når børnene skal undervises i kristendom.
Hvordan kan I hjælpe?
Her på hjemmesiden vil der løbende komme ideer til, hvordan I kan samle penge ind i jeres klub. Hvis I tilmelder jer LM Betweens nyhedsbrev her kommer der ideer direkte i jeres inbox.
Når I har indsamlet penge, kan I sende dem til:
Benyt indsamlingsbilaget som I finder her.
Her er der ideer til, hvordan I kan samle penge ind til missionsprojektet.
Find LM Betweens Missionsprojekt-kahoot og test jeres viden om Tanzania og missionsprojektet.
Indsamlingsbarometer:
Missionsprojekt '20-'21
Pr. 15/12